środa, 21 listopada 2012

Pokochaj siebie!

 
photo by Anna Nawrotek                                                                   
„CzÅ‚owiek genialny nie popeÅ‚nia żadnych omyÅ‚ek.     
Jego bÅ‚Ä™dy sÄ… dobrowolne i stajÄ… siÄ™ wrotami odkryć.”
James Joyce
Pokochaj siebie! - woÅ‚a co drugi poradnik. „Kochaj bliźniego, jak siebie samego”, powtarza jak mantrÄ™ mój tato (przeczytaÅ‚ ostatnio dobrÄ… książkÄ™ o zdrowiu), podkreÅ›lajÄ…c że aby kochać bliźniego, siebie trzeba pokochać najpierw. Z której strony nie spojrzelibyÅ›my na temat rozwoju, pojawia siÄ™ informacja, że od pokochania siebie powinniÅ›my zacząć. To podstawa, bez której trudno dokonać satysfakcjonujÄ…cych zmian w życiu.
Teoria teoriÄ…, a praktyka nie jest chyba taka prosta - obserwujÄ…c ludzi zauważamy czÄ™sto zbytniÄ… nieÅ›miaÅ‚ość lub arogancjÄ™, którymi pokrywajÄ… brak pewnoÅ›ci siebie. Wszelkie nienaturalne zachowania nastawione na tani poklask, bÅ‚yszczenie, szpan to jaskrawy przejaw nieakceptacji tego kim siÄ™ jest. Substytutem miÅ‚oÅ›ci do siebie bywa też  obstawianie siÄ™ luksusowymi gadżetami czy przeznaczanie każdej chwili na opacznie rozumiane „carpe diem”. Najróżniejsze skrajne interpretacje tematu, zrównujÄ…ce miÅ‚ość wÅ‚asnÄ… z egoizmem, samouwielbieniem czy bezwzglÄ™dnÄ… dominacjÄ… powodujÄ…, że sÅ‚owa „pokochaj siebie” budzÄ… czÄ™sto uÅ›miech i zażenowanie.

A więc co to znaczy kochać siebie i jak mamy to robić?

         Jednym z najważniejszych warunków miÅ‚oÅ›ci jest akceptacja, której wielu osobom brakuje w codziennych kontaktach z samym sobÄ…. Nie ma siÄ™ co dziwić, jeÅ›li najczÄ™stszym komunikatem, który sÅ‚yszÄ… jest krytyka. Krytyka ze strony rodziców, nauczycieli, kolegów, bezlitosne wyÅ›miewanie, wytykanie bÅ‚Ä™dów, a po latach takiego traktowania wyrabia siÄ™ przekonanie, że nic nie jesteÅ›my warci i powstaje nawyk nieustannego szukania we wszystkim wÅ‚asnych bÅ‚Ä™dów.

Można na różne sposoby wzmacniać w sobie poczucie wÅ‚asnej wartoÅ›ci. Ja proponujÄ™ czÄ™sto wykonanie prostego ćwiczenia, polegajÄ…cego na  wygenerowaniu listy 20 swoich zalet lub listy umiejÄ™tnoÅ›ci i szczególnych zdolnoÅ›ci, danych tylko sobie, stanowiÄ…cych wÅ‚asny unikalny potencjaÅ‚. WÅ‚asna niepowtarzalność i zalety:) Zadanie które wydaje siÄ™ bardzo wdziÄ™czne jest uznawane za trudne i budzi wiele emocji! ZauważyÅ‚am, że Å‚atwiej przychodzi dzieciom, niż osobom dorosÅ‚ym i mÅ‚odzieży. Ale nie bÄ™dÄ™ uogólniać paru wÅ‚asnych doÅ›wiadczeÅ„, ani wyciÄ…gać pochopnych wniosków, a wiÄ™c  poprzestanÄ™ na tym, że budowanie poczucia wÅ‚asnej wartoÅ›ci, to podstawa traktowania siebie z miÅ‚oÅ›ciÄ…. Ćwiczenie mogÄ™ polecić i tyle. Spróbujcie i zobaczcie, że to nie jest takie Å‚atwe. Choć każdy z nas ma na pewno 20 zalet, to wiele osób twierdzi, że wypisanie 20 wad przyszÅ‚oby im o wiele Å‚atwiej.  I jeszcze jedno - zawsze może wyzwanie „podrasować” i napisać o sobie  30 lub 40 dobrych rzeczy;). 

ParÄ™ lat temu natknęłam siÄ™ na zalecenie, aby popatrzeć na siebie oczami osoby, która najbardziej nas kochaÅ‚a w dzieciÅ„stwie, odnaleźć sens tej miÅ‚oÅ›ci, zastanowić siÄ™, co ta osoba poradziÅ‚aby nam dzisiaj, jak by nas traktowaÅ‚a - zobaczyć w sobie godne miÅ‚oÅ›ci dziecko. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyÅ›my siÄ™ zaopiekowali tym dzieckiem, któremu trzeba mÄ…drze stworzyć optymalne warunki do funkcjonowania. Ćwiczenie daje szansÄ™ do gÅ‚Ä™bszych przemyÅ›leÅ„, siÄ™gniÄ™cia do dawno nieodgrzebywanych wspomnieÅ„…. Ciekawe, że kiedy wracamy do tematu dzieciÅ„stwa w nas,  ludziach dorosÅ‚ych,  najczęściej wzbudza siÄ™ wiele gÅ‚Ä™bokich emocji – czÄ™sto pojawia siÄ™ wzruszenie, zaduma, pÅ‚acz. DzieciÅ„stwo pozostaje bajkÄ…, wspomnieniem, które nie wróci…

Ale wracam do ćwiczeń mających pomóc mądrze pokochać siebie. Polecenie brzmi: wyobraź sobie, że jesteś osobą obcą, którą masz kochać. Zadaj sobie parę pytań:
 - Czy naprawdÄ™ znasz jej potrzeby? Jakie sÄ… to potrzeby?
- Co zrobisz, żeby je spełnić?
- Jak wiele masz dla niej zrozumienia? Ile błędów jesteś jej w stanie wybaczyć?
- Z kim ją porównujesz? Jaki skutek przynoszą te porównania?
- Z jakimi ludźmi polecasz jej się spotykać? Jakich ludzi unikać?
- Jaki tryb życia dla niej będzie najlepszy? Jaka dieta?
….. każdy potrafi zadać pytania najwartoÅ›ciowsze dla siebie samego.

Tematu dziÅ› na pewno nie wyczerpiÄ™. Jest jeszcze wiele sposobów budowania dobrych stosunków z samym sobÄ… i zdrowej samooceny, a do każdego z nas na pewno przemawia inny.  Może wiÄ™c po prostu tylko wymieniÄ™ jeszcze trzy metody:
- pozytywne afirmacje, które polegają na powtarzaniu słów, nas wzmacniającyh (np. jesteś super! Jesteś mądry! Zrobiłeś to świetnie!),
- wizualizacja miłości, jaką się obdarzamy,
- powtarzanie przed snem wszystkich rzeczy, które nam się udały danego dnia i chwalenie się za nie.

W naszej kulturze sÄ… to praktyki nieoswojone,  czÄ™sto odbierane jako dziwne, jednak może warto siÄ™ nad nimi zastanowić i wybrać coÅ› dla siebie, choćby w imiÄ™ dobrych relacji z otoczeniem. Bo przecież nie możemy dać innym tego, czego sami nie mamy – jeÅ›li nie potrafimy pokochać siebie, to nie potrafimy pokochać innych, jeÅ›li nie mamy szacunku czy zrozumienia dla siebie, nie bÄ™dziemy mieć go dla ludzi nas otaczajÄ…cych. Podobno najbardziej nas drażniÄ… u innych nasze wÅ‚asne bÅ‚Ä™dy i wady, a wiÄ™c w imiÄ™ zdrowia psychicznego i miÅ‚ego współżycia z ludźmi warto sobie sporo wybaczyć.
A co z tymi, którzy nie zechcÄ… zbudować w sobie zdrowej samooceny i zadbać o siebie??? Cóż, pozostaje nam siÄ™ z nimi mÄ™czyć, albo na nich zarabiać, bo wielu z nich prÄ™dzej czy później trafi do psychologów, psychoterapeutów,  albo co gorsza przypadkowych szarlatanów, którzy już bÄ™dÄ… dobrze wiedzieć, jak wyciÄ…gnąć od nich pieniÄ…dze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz