poniedziałek, 12 listopada 2012

Perfekcyjna instrukcja zmiany.



                        „Trening nie czyni mistrza,
mistrzowski trening czyni mistrza”
Vince Lombardi – trener NFL (ligi futbolu amerykańskiego)


Szkolenie „Klubu coacha”  z zakresu stosowania metody „influencer” w biznesie było dla mnie kolejnym potwierdzeniem tezy, że niezależnie od tego, czy pracuję z indywidualnym klientem, czy firmą, zawsze angażuję się w proces zmiany, która jest zwykle bardzo trudna.
Na spotkaniu została przywołana świetna książka, zatytułowana „Zmień wszystko, co chcesz”. Wydany w tym roku w Polsce trzystustronicowy poradnik autorstwa pięciu amerykańskich szkoleniowców, precyzyjnie opisuje strategię zmiany starych, szkodliwych nawyków osobistych na nowe lepsze wzorce. Praca oparta jest o liczne publikacje i badania naukowe.  Pozycję czytałam parę tygodni temu i nie miałam czasu, żeby ją zrecenzować, a naprawdę warto:) Moim skromnym zdaniem, książka w pełni zasługuje na miano rozwojowego bestsellera, jest bardzo konkretna, uczciwa i może sensownie pomóc w samotnych zmaganiach ze swoimi słabościami. 

Podobno aż „Dziewięćdziesięciu pięciu procentom z nas nie udaje się dotrzymać postanowień zmiany złych nawyków”(s.42), a więc problem wymaga skutecznego rozprawienia się z nim. 
Jakie więc rady daje nam pięciu panów?  Pierwszym z zaleceń, prowadzących czytelnika w kierunku skutecznej zmiany nawyków,  jest precyzyjna analiza sześciu wpływających na nasze postępowanie czynników:
- motywacji wewnętrznej,
- osobistych umiejętności,
- wzorców zachowań otaczających nas ludzi,
- realnych działań ze strony otoczenia, zachęcających lub zniechęcających nas do zmiany,
otrzymywania konkretnych nagród lub kar za określone postępowanie 
oraz
- uwarunkowań otoczenia, które wspierają bądź torpedują zmianę.

Wszystkie te elementy – nazwane źródłami wpływu – powinny oczywiście sprzyjać naszym postanowieniom, a więc działania w kierunku zmiany osobistej muszą dotyczyć nie tylko nas samych, ale i rozciągać się w kierunku otaczających nas osób i zagospodarowania przestrzeni. Aby osiągnąć cel, warto czasem inaczej zaaranżować dom, biuro lub nawet zmienić znajomych, co bywa o wiele trudniejsze. Nie chodzi tu o jakieś rewolucyjne zmiany, ale jeśli np. rzucamy palenie, to dobrze byłoby ograniczyć spotkania z osobami palącymi, a z domu np. pousuwać popielniczki. Oczywiście jedna niekonsekwencja niekoniecznie musi skazać nas na porażkę. Warto jednak pamiętać, że szanse na ostateczny sukces znacznie wzrastają, jeśli dla dobra sprawy wykorzystamy choć cztery źródła wpływu. Autorzy bestsellera, powołując się na badania z 2008 roku lojalnie informują, że zastosowanie wszystkich sześciu źródeł aż dziesięciokrotnie zwiększa prawdopodobieństwo osiągnięcia celu.
System zmiany „influencer” nie jest tylko teoretycznym modelem, zakładającym „co by było gdyby…”-  został opracowany na podstawie licznych badań najbardziej skutecznych menadżerów, zmieniających ludzi i organizacje. 

Autorzy książki utrzymują, że największe efekty w pracy nad sobą można uzyskać, mając odpowiednią wiedzę oraz cierpliwie i systematycznie obserwując samego siebie. Istotnym elementem tej samoobserwacji jest znajdowanie momentów słabości, które zwykle niweczą nasze plany. 
I tu się ucieszyłam, bo powiedziano mi, że zmieniając się, nie muszę się bardzo starać przez cały czas - wystarczy jeśli odpowiednio rozpracuję sytuacje krytyczne. Bo jeśli już zidentyfikujemy chwile, w których jesteśmy szczególnie narażeni na pokusę odejścia od zaplanowanej zmiany, to trzeba skoncentrować się na tych właśnie momentach. 
A więc najpierw obserwujemy sytuacje, w których najczęściej brakuje nam silnej woli, kiedy na przykład sięgamy po słodycze. Analizujemy te  momenty, zastanawiamy się, co w nich jest powtarzalnego i wtedy opracowujemy koncepcję, jak postępować, żeby opanować sytuację. 
Oczywiście  warto zaangażować w zmianę wszystkie (omówione wcześniej) sześć źródeł wpływu oraz rozważnie podejść do ewentualnych porażek, tak aby z niepowodzeń wyciągać inspirujące wnioski i szybko wprowadzać przemyślane korekty do swojego planu. 
Podręcznik zmiany nie pozostawia wielu niedopowiedzeń. Uczy na konkretnych przykładach. Autorzy szerzej rozwijają tematy:
·        Kochaj to, czego nienawidzisz .
·        Zmień wszystko, co chcesz.
·        Zamień wspólników w przyjaciół.
·        Zmień przełożenie ekonomiczne.
·        Kontroluj swoje otoczenie. 

        Książka kończy się omówieniem procesów rzeczywistych ludzkich zmian: zmiany kariery, poprawy sylwetki, wyjścia z długów – wszystko opisane w szczegółach, z łatwymi do zrozumienia przykładami. 

        Podsumowując : „Zmień wszystko, co chcesz” to perfekcyjna instrukcja dokonywania zmian, która proponuje o wiele więcej, niż tylko ćwiczenie silnej woli. 

Polecam!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz