sobota, 16 sierpnia 2014

Zmiana czy transformacja?




„Gdy tylko pojawia siÄ™ życie, pojawia siÄ™ też niebezpieczeÅ„stwo.”

Ralph W. Emerson

I znowu coaching… zmiana… życie. Mam wrażenie, że stajÄ™ siÄ™ straszliwie monotematyczna, ten sam problem rozpracowujÄ™ wciąż od nowa, tyle że z innego poziomu, przez inne soczewki, pod innym kÄ…tem. Ale przecież nie tylko ja tak mam - jak Å›wiat Å›wiatem ludzie koncentrujÄ… siÄ™ na podobnych problemach, bliskie im sÄ… te same tematy, wciąż odkrywajÄ… tÄ… samÄ… AmerykÄ™. Nie jestem wiÄ™c chyba nienormalnym wyjÄ…tkiem, a raczej powiedziaÅ‚abym że mieszczÄ™ siÄ™ w Å›redniej. Czy nam siÄ™ podoba, czy nie zwykle przecież wszyscy mieÅ›cimy siÄ™ w Å›redniej, jesteÅ›my przeciÄ™tni i skazani na przeciÄ™tność i może dlatego, tak cenna wydaje siÄ™ wyjÄ…tkowość, oryginalność, coÅ› co odbiega od ogólnie przyjÄ™tego schematu.

 A potem okazuje siÄ™, że czÄ™sto na siÅ‚Ä™, zupeÅ‚nie niepotrzebnie na tÄ™ oryginalność siÄ™ silimy i czasem czujemy siÄ™ tak, jak w sytuacji, gdy nadmiernie wymyÅ›lny strój zepsuÅ‚ nam caÅ‚Ä… przyjemność pobytu na imprezie.


Przypomina mi siÄ™ tu jedna z moich ostatnich lektur – wydana w zeszÅ‚ym roku książka Jima Collinsa i Mortena T. Hansena „Wielcy z wyboru” - to oparte o szereg badaÅ„ studium 75 najwiÄ™kszych Å›wiatowych korporacji. Książka analizuje cechy liderów najwiÄ™kszych Å›wiatowych firm, porównuje przedsiÄ™biorstwa wybitne z innymi dużymi korporacjami w ich branży. Za wzorce sÅ‚użą tu m.in. IBM, Intel, Apple czy Southwest Airlines. Pozycja, w przeciwieÅ„stwie do innych publikacji tych autorów uczy nie tylko skutecznego wzorca zarzÄ…dzania, ale przede wszystkim radzenia sobie w sytuacji kryzysu, przedstawia pewne zaskakujÄ…ce pozornie zasady, które najlepszych z  najlepszych doprowadziÅ‚y na szczyt, ukazuje sposoby zarzÄ…dzania stosowane przez liderów zwanych w publikacji liderem 10X – czyli tym, który jest 10 razy lepszy od innych. KsiążkÄ™ bardzo polecam wszystkim, którzy zajmujÄ… siÄ™ prowadzeniem firmy i tym, którzy uczÄ… innych zasad przywództwa. Oprócz ciekawych przykÅ‚adów obrazujÄ…cych przedstawione tezy znajdziemy tam skrótowe podsumowanie każdego z rozdziałów, co niesÅ‚ychanie porzÄ…dkuje wiedzÄ™. NiecaÅ‚e 260 stron, w tym porzÄ…dny indeks i opis metod badawczych, którymi posÅ‚ugiwali siÄ™ autorzy. Warto przeczytać!


W czasie lektury mojÄ… uwagÄ™, wÅ›ród wielu dementowanych mitów z zakresu zarzÄ…dzania, zwróciÅ‚a m.in. kwestia przeprowadzanych przez firmy rewolucyjnych transformacji, które okazujÄ… siÄ™ wrÄ™cz niszczÄ…ce dla funkcjonowania wielu przedsiÄ™biorstw. Autorzy wskazujÄ… na wiele niepotrzebnych innowacji, które „poÅ‚ożyÅ‚y” niejednÄ… dobrze rokujÄ…cÄ… firmÄ™. Konkluzja - zmiany i innowacje w firmie sÄ… ogólnie korzystne, ale w pewnych ramach: „Każda branża ma swój próg innowacyjnoÅ›ci, który należy osiÄ…gnąć, by w ogóle liczyć siÄ™ w grze. Dla niektórych branż próg ten jest niski, dla innych wysoki. Tym niemniej, gdy już siÄ™ pokona ten poziom, bycie bardziej innowacyjnym nie ma wiÄ™kszego znaczenia.”  

Czyżby po prostu sprawdzaÅ‚a siÄ™ przeciÄ™tność? PrzeciÄ™tny powinien być nawet poziom nieprzeciÄ™tnych osiÄ…gnięć, inaczej staje siÄ™ trudny do zniesienia, nieakceptowalny, niszczÄ…cy.   
Ta prawidÅ‚owość mocno mi siÄ™ wpisuje w historiÄ™ - najwybitniejsze wynalazki, najwybitniejsi poeci, malarze… – jak wielu z nich byÅ‚o niedocenianych, ilu byÅ‚o bardzo maÅ‚o popularnych za życia?...


Może nie ma siÄ™ wiÄ™c co silić na zbytniÄ… oryginalność, nie ma sensu uczyć dzieci, że tylko bycie kimÅ› wyjÄ…tkowym daje szczęście, że tylko wyjÄ…tkowe osiÄ…gniÄ™cia zaprowadzÄ… nas na szczyt.  Książka „Wielcy z wyboru” uczy jak osiÄ…gać sukcesy  z zaangażowaniem, konsekwencjÄ…, ciÄ…gÅ‚Ä… gotowoÅ›ciÄ… na stawianie czoÅ‚a kryzysom i wiarÄ… w realny ale ambitny cel, stymulujÄ…cy do stworzenia czegoÅ›, co jest wiÄ™ksze niż my sami, pożyteczny spoÅ‚ecznie, ale niekoniecznie skrajnie innowacyjny.


Można tu znaleźć również inspiracjÄ™ do przeanalizowania procesu  osobistej zmiany i zadać pytania: – Co lepsze, gwaÅ‚towna zmiana czy transformacja? A może, idÄ…c drogÄ… najefektywniejszych, warto zminimalizować ryzyko i powielać pewne sprawdzone metody, a zmianÄ… sterować bardzo ostrożnie, tak żeby nie przekroczyÅ‚a pewnych bezpiecznych granic? A na pewno przed podjÄ™ciem rewolucyjnej decyzji trzeba zastanowić siÄ™ na jakie ryzyko i jakie poÅ›wiÄ™cenia jesteÅ›my gotowi. Jedno wiem na pewno – gwaÅ‚towna zmiana zwykle boli – czasem bardzo boli.


I tu zaczęłam się zastanawiać, czy powinnam tak pisać, czy coach powinien być aż tak zachowawczy? Chyba jednak powinien, bo coach to przecież nie szaleniec, którego celem jest pokazanie człowiekowi, że może wszystko, tylko ktoś kto pomaga zobaczyć możliwości, rozwinąć potencjał, ale i zbadać ograniczenia oraz skutki podejmowanych decyzji. Nie na próżno jedna z naczelnych reguł coachingu to niezmuszanie klienta do zmiany.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz