piÄ…tek, 22 marca 2013

Najlepsza decyzja.



„OsioÅ‚kowi w żłoby dano…” Al. Fredro


                                                                       "Przy decyzjach o mniejszym znaczeniu korzystnie jest rozważyć wszystkie za i przeciw. Jednak w sprawach wiÄ™kszej wagi (...) 
decyzja powinna rodzić się w podświadomości, gdzieś w głębi".
Z. Freud                                  

                                                                                                                           
                                                                                                                                            

Na ostatnim spotkaniu Klubu Kobiet Aktywnych prowadziÅ‚am moduÅ‚ dotyczÄ…cy  podejmowania decyzji. MÄ…dre i niezwykle wartoÅ›ciowe kobiety dzieliÅ‚y siÄ™ swoimi metodami na dokonywanie życiowych wyborów. Jako, że sÄ… to osoby, które niejedno przeszÅ‚y i niejeden raz przyszÅ‚o im decydować – w życiu osobistym i w biznesie, warto byÅ‚o posÅ‚uchać.  


Oczywiście jedne panie dokonują swoich wyborów dość spontanicznie, inne potrzebują chwili na przemyślenie, spokojną analizę, rozważenie za i przeciw. Tym, co zwróciło moją uwagę była przebijająca się niemal we wszystkich wypowiedziach konieczność dostosowania metody do sytuacji, poczucie odpowiedzialności za innych i świadomość możliwych skutków decyzji. To bardzo ważne, żeby odróżnić cel od efektu, potrafić zmierzyć się z wynikiem własnego działania, rozważyć go.



A jeżeli mowa o rozwadze i odpowiedzialnoÅ›ci, to przypomnÄ™ stosowanÄ… w coachingu, metodÄ™ dokonywania wyborów wg. Walta Disneya. Disney miaÅ‚ zwyczaj podejmowania decyzji po rozpatrzeniu trzech punktów widzenia – marzyciela, krytyka i realisty. W tym celu przygotowywaÅ‚ trzy krzesÅ‚a, żeby zaakcentować symbolicznie trzy perspektywy i po kolei siadaÅ‚ na każdym z nich. Na pierwszym krzeÅ›le kreÅ›liÅ‚ wizje wkraczajÄ…ce w sferÄ™ marzeÅ„ – bez żadnych ograniczeÅ„ i hamulców próbowaÅ‚ stworzyć najbardziej optymistyczny z optymistycznych scenariuszy. Na krzeÅ›le krytyka szukaÅ‚ wszystkiego, co może spowodować, że plan siÄ™ nie uda, że nastÄ…pi klÄ™ska. Trzecie krzesÅ‚o - realisty, sÅ‚użyÅ‚o do rozpatrzenia tego, co najbardziej prawdopodobne. Tak, Å‚Ä…czÄ…c ze sobÄ…  ze sobÄ… pierwiastek intuicyjny i logikÄ™ osiÄ…gaÅ‚ zazwyczaj sukces.



A co, kiedy mamy dwie opcje i nie potrafimy dokonać wyboru pomiÄ™dzy nimi? Warto wtedy spróbować poszukać trzeciej możliwoÅ›ci. To bardzo prosta podpowiedź, ale…. w sytuacji stresu i nacisków zwykle siÄ™ o niej nie pamiÄ™ta. A można zabawić siÄ™ w burzÄ™ mózgów (czy to w zespole, czy indywidualnie), chodzi o wygenerowanie jak najwiÄ™kszej liczby kreatywnych, nawet bezsensownych rozwiÄ…zaÅ„ i poszerzenie pola widzenia.  



OczywiÅ›cie metod podejmowania decyzji może być bardzo wiele – o wizualizacji efektu i odczuciach pÅ‚ynÄ…cych z ciaÅ‚a już pisaÅ‚am, wiÄ™c nie chciaÅ‚abym siÄ™ powtarzać.


Jeżeli sami nie możemy sobie poradzić z trudnym wyborem, warto skorzystać z porady coacha, który pomoże zastanowić się nad problemem, wybrać to, co dla nas najlepsze.


Nie ma niestety uniwersalnych pytań i metod, które sprawdziłyby się w każdej sytuacji. Niemniej jednak ja pokusiłam się o ułożenie kilku pytań, które mogą rzucić inne światło na podejmowaną decyzję:


- Czy naprawdę chcę podjąć decyzję? Czy jest ona dla mnie ważna?


- Którą decyzję chcę podjąć?


- Czego tak naprawdÄ™ chcÄ™? (Cel, efekt…:))


- Jak inaczej mogę osiągnąć ten sam efekt?


- Kiedy chcę podjąć decyzję?


- Na jak długo dokonuję wyboru?


- Czy to rzeczywiście ja chcę dokonać wyboru?


- Czy tak naprawdę, nie podjęłam/podjąłem już wyboru?


- Co ukrywam sama przed sobÄ…? Dlaczego nie jestem szczera/szczery z sobÄ… samym?


- Czego naprawdę potrzebuję, żeby podjąć decyzję?


- Co mogę zrobić, żeby to uzyskać?



MyÅ›lÄ™, że warto też mieć Å›wiadomość, że niepodjÄ™cie decyzji, to również decyzja, którÄ… warto rozpatrzyć z punktu widzenia skutków – materialnych i niematerialnych, które wniesie w nasze życie. Jak udowadnia Tony Buzan w swojej książce „Zmiana. I co dalej”  Å¼ycie jest ciÄ…gÅ‚ym procesem i mamy na nie wpÅ‚yw w takim stopniu, w jakim potrafimy w tym procesie aktywnie uczestniczyć. Warto też pamiÄ™tać, że wszyscy mamy prawo siÄ™ mylić, a popeÅ‚niane przez nas bÅ‚Ä™dy sÄ… najwartoÅ›ciowszÄ… lekcjÄ…, jakÄ… dostajemy od życia. Chodzi tylko o to, żeby Å›wiadomie brać udziaÅ‚ w tej lekcji i chcieć siÄ™ z niej czegoÅ› nauczyć. 


Wydaje siÄ™ wiÄ™c, że najlepszym wyborem, jakiego możemy dokonać jest odważne dokonywanie wyborów i Å›wiadomość, że każda z podejmowanych decyzji  jest możliwa do rozpatrzenia i analizy w danym momencie życia. Zawsze mamy do dyspozycji siebie i swoje doÅ›wiadczenia tu i teraz, a nie za rok, ani za 10 lat.  Wybieramy respektujÄ…c okreÅ›lone bariery, bÄ™dÄ…c w konkretnej sytuacji, która w pewnym stopniu nas ogranicza i zawęża możliwość wyboru. A życie… zazwyczaj pisze nieprzewidywalne scenariusze, wiÄ™c nie warto siÄ™ drÄ™czyć na zapas, zgodnie z maksymÄ…:


„ Nie starajmy siÄ™ caÅ‚y czas analizować swoich zachowaÅ„ i sytuacji życiowych i próbować ich zrozumieć, bo przeksztaÅ‚cimy swoje życie w pasmo udrÄ™ki”. Flavio Anusz




  





 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz